İstanbul Antika Halı Yıkama Bahçelievler Beşiktaş Sarıyer Şişli Kemerburgaz Mecidiyeköy Kağıthane
Menü

0 212 691 08 340 536 812 07 43

page-banner

BİLGİ DETAY

Meyve suyu lekesi halıdan nasıl çıkar?

Meyve suyu lekesi halıdan nasıl çıkar?

Meyve suyu: lezzeti açısından siz ve çocuklarınız için iyi bir içecek ama halılarınız için malesef aynı şeyi söyleyemeyiz. Kimi zaman kahvaltıda, kimi zaman misafir ağırladığınız esnada o felaketi yaşarsanız sakın panik yapmayın. Meyve suyu lekesi halınıza ya da koltuğunuza oturmadan olabildiğinizce çabuk davranın, çünkü meyve suyu uzun süre koltuğunuzun elyaflarına yerleşirse, evde bilinen yöntemlerle meyve suyu lekesini oradan çıkarmak çok daha zor bir hal alır. Çoğu zaman, bulaşık yıkama deterjanı ve suyu basit bir şekilde uygulamak lekeyi çıkarmak için yeterli bir silahtır. Fakat, meyve suyu lekesi daha da inatçıysa, iyi bir şekilde çıkarmak için bir amonyak çözeltisi tatbiki uygulamanız gerekebilir. Gerek İstanbul en ucuz halı yıkama fiyatları gerek İstanbul halı yıkama firmaları ile aramızdaki kalite farkı ile İstanbul Avrupa Yakası Halı Yıkama fabrikaları listesinde zirveyi başkasına kaptırmayan İstanbul Antika Halı Yıkama ismini verdiğimiz şirketimizin leke çıkarma uzmanları tarafından derlenen ve ev hanımları için hepsi de birbirinden değerli meyve suyu lekeleri konusundaki ipuçları;

1. Halıyı kağıt havluyla silip, fazla suyu emdirin. Etkilenen alanın üzerine beyaz bir kağıt havluyu hafifçe aşağıya doğru hareket ettirin. Halıya yeni kağıt havluyla devam etmeden kağıda herhangi bir su akışı gelene kadar. 

• Meyve suyunu emmek için bir bez kullanabilirsiniz, ancak beyaz olduğundan emin olun. Renkli kumaştan gelen boyalar halıya aktarılabilir.

• Çok miktarda su döküldüğünde lekeyi silmeden önce aşırı ıslatmak gerekebilir.

2. Alana su püskürtün. Meyve suyunu halının yüzeyine yaydıktan sonra, liflerin içine sızmış olabilecek sıvıları çıkarmanız önemlidir. Bir sprey şişesine su doldurun ve tekrar nemlendirmek için lekeli bölgeyi hafifçe buharlaştırın. 

• Herhangi bir ek boyanmayı önlemek için bölgeyi püskürtmek için bakkaldan alınan veya arıtılmış su kullanın.

3. Halının lekeli alanını tekrar nemlendirdikten sonra, lekeyi tekrar silmek için yeni bir havlu kağıdı kullanın. Kağıda herhangi bir su akışı gelene kadar yeni havlu kağıdıyla silmeye devam edin. 

• Lekelenmiş alan çok büyükse, silme işlemini birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

1. Bulaşık deterjanı su ile birleştirilir. Leke için deterjan çözeltisi yapmak için, 1 çorba kaşığı (20 ml) sıvı el bulaşık deterjanı 2 fincan (473 ml) ılık su ile karıştırın. Karışımı iyice karıştırarak bileşenlerin tamamen birleştirilmesini sağlayın. 

• Ağartma maddesi veya lanolin içermeyen bulaşık deterjanı seçtiğinizden emin olun.

2. Deterjan solüsyonunu lekeye uygulayın. Deterjan solüsyonuna temiz beyaz bir sünger batırın ve halıya uygulamak için hafifçe basarak kullanın. Ardından, fazla miktarda sıvı giderene kadar alanı temiz bir kağıt havluyla silin. 

• Çok fazla deterjan çözeltisi kullanmadığınızdan emin olmak için halıya uygulamadan önce süngeri sıkın.

3. İşlemi leke kaldırılana kadar tekrarlayın. Deterjan solüsyonunun tek bir uygulamasıyla lekenin tümünü çıkaramayabilirsiniz. Süngeri ıslatmaya devam edin, lekeye uygulayın ve fazla sıvı atılıncaya kadar ovalayın. 

• Meyve suyunun türüne ve lekenin ne kadar uzun süre dayandığına bağlı olarak, deterjan çözeltisinin tamamen veya tamamen çıkarılması için üç veya daha fazla uygulama gerekebilir.

4. Alana su püskürtün ve tekrar silin. Leke çıkarıldığında, deterjan karışımını durulamalısınız. Halıyı tekrar nemlendirmek için püskürtme şişesini kullanın ve fazla sıvıyı temiz havlu kağıdı ile silin. 

• Halıda hâlâ bir miktar deterjan varsa, işlemi tekrarlayın.

5. Alanı su ile teneffüs ettirin ve üzerine kağıt havlu yığını kurutun. Halıyı duruladıktan sonra, bölgeye su ile tekrar püskürtün. Bu sefer de lekelemeyin. Üzerine bir kağıt havlu koyun ve fazla nemi emmek ve alanın kurumasına yardımcı olmak için üzerine bir kitap veya tuğla gibi ağır bir madde koyun.

1. Amonyak su ile karıştırın. Deterjanı kullandığınızda leke çıkmazsa, daha güçlü bir çözüm kullanmanız gerekebilir. Bir çorba kaşığı (15 ml) amonyak 2 fincan (473 ml) ılık suyla birleştirin ve tamamen karıştığından emin olmak için 3 dakika kadar karıştırın. 

• Halıya yün veya yün karışımı olması halinde amonyak karışımı kullanmayın. Halılarınızın ne tür bir elyaf olduğundan emin değilseniz aldığınız yere danışın.

• Amonyak ve klorlu ağartıcının karıştırılması tehlikeli dumanlara yol açabilir; bu nedenle, halife kullandığınız deterjanın amonyak uygulamadan önce ağartıcı içermediğinden emin olun.

2. Amonyak karışımını leke üzerine süngerle süngerleyin. Amonyak solüsyonuna temiz, beyaz bir sünger koyun. Daha sonra, liflerin içine işlemek için lekeli bölgeye bastırın.

• Halıyı silmeden önce süngerin üzerine sıkıştırın, böylece çok fazla uygulama yapmazsınız.

Leke çıkana kadar alanı silkeleyin. Amonyak karışımını uyguladıktan sonra alanı beyaz kağıt havluyla silin. Leke tamamen kalkıncaya kadar bölgeyi yeni kağıtla lekelemeye devam edin.

4. Alanı soğuk su ile durulayın. Leke çıkarıldıktan sonra, yeni beyaz bir süngeri soğuk suyla ıslatın. Onu durulamak için halıya bastırın ve alanı kağıt havluyla silin. Tamamen kuru olana kadar alanı taze kağıt havluyla temizleyin. 

• Halıyı daha çabuk kurumaya yardımcı olmak için alan üzerine kağıt havlu yığını koyabilir veya beyaz bir havlu koyabilirsiniz ve ağır bir nesne ile bastırabilirsiniz.


ETİKETLER: meyve suyu lekesi halıdan nasıl çıkar , şeftali lekesi nasıl çıkarılır , halıdaki şeftali lekesi nasıl çıkar , bebek kıyafetlerindeki meyve lekesi nasıl çıkar , kot pantolondan meyve suyu lekesi nasıl çıkar , elma lekesi soda ile ovala şeker , halıdaki elma lekesi nasıl çıkar , erik lekesi nasıl çıkar ,